U julu 2018. godine Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja usvojilo je prvu nacionalnu Platformu za otvorenu nauku, a u decembru 2024. usvojena je Platforma za otvorenu nauku 2.0.
Platforma je namenjena svim učesnicima u naučno-istraživačkoj delatnosti i odnosi se na rezultate istraživačkih projekata i programa finansiranih u celini ili delimično iz budžeta Republike Srbije, odnosno od strane Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja.
Naučne publikacije
Ovim dokumentom se uvodi obaveza da elektronske kopije svih naučnih publikacija koje su nastale u okviru programa i projekata finansiranih iz javnog budžeta Republike Srbije delimično ili u potpunosti moraju biti arhivirane u institucionalnom repozitorijumu odmah nakon objavljivanja. Integralni tekst publikacija mora biti dostupan u otvorenom pristupu najkasnije odmah nakon objavljivanja, a izuzetno najkasnije tri meseca od dana objavljivanja u prirodnim, medicinskim i tehnološkim naukama, a šest meseci u društvenim i humanističkim naukama. Kada god je moguće, treba obezbediti otvoreni pristup konačnoj, objavljenoj verziji publikacije. Ako to nije moguće, u repozitorijumu se mora arhivirati i recenzirani rukopis naučne publikacije prihvaćen za objavljivanje.
Prilikom potpisivanja ugovora sa izdavačima, autori su dužni da vode računa o odredbama Zakona o autorskom i srodnim pravima koje se odnose na autorsko delo stvoreno u radnom odnosu i da zadrže prava intelektualne svojine neophodna za omogućavanje tzv. zelenog otvorenog pristupa.
Ministarstvo prvenstveno podržava tzv. dijamantski otvoreni pristup, pa preporučuje da se pri izboru časopisa, monografija i zbornika prednost daje publikacijama u otvorenom pristupu za koje se ne naplaćuju troškovi objavljivanja.
Izdavači naučnih časopisa sufinansiranih iz budžeta Republike Srbije moraju da usklade svoje izdavačke politike i prakse sa principima tzv. dijamantskog otvorenog pristupa, odnosno da ne naplaćuju ni pretplatu za pristup sadržaju, niti troškove objavljivanja u otvorenom pristupu, i da sadržaj objavljuju pod Creative Commons licencama (preporučuje se CC BY).
Izdavači monografija i zbornika konferencija sufinansiranih sredstvima iz budžeta Republike Srbije moraju da obezbede otvoreni pristup tim publikacijama pod Creative Commons licencama (preporučuje se CC BY) na odgovarajućim izdavačkim platformama ili u repozitorijumima.
Istraživački podaci
Istraživačkim podacima prikupljenim tokom istraživanja koja su delimično ili u potpunosti finansirana iz javnog budžeta Republike Srbije mora se upravljati u skladu sa FAIR principima. Institucije i istraživačke grupe imaju obavezu da pripreme i Ministarstvu, odnosno instituciji koja dodeljuje budžetska sredstva, dostave plan upravljanja istraživačkim podacima na propisanom obrascu.
Ministarstvo propisuje obavezu da se istraživački podaci, kao i metapodaci koji ih opisuju, arhiviraju u odgovarajućem institucionalnom, ili tematskom repozitorijumu.
Istraživački podaci koji su poslužili kao osnova za publikacije moraju biti dostupni u otvorenom pristupu najkasnije neposredno nakon objavljivanja rezultata dobijenih na osnovu tih podataka u publikaciji, moraju da sadrže mašinski čitljive reference na povezane publikacije i druge naučne rezultate (poput softverskog koda, instrumenata i sl.) i moraju biti zaštićeni standardizovanom mašinski čitljivom licencom.
Sve naučnoistraživačke organizacije imaju obavezu da u roku od šest meseci nakon usvajanja Platforme ažuriraju ili definišu institucionalne politike otvorene nauke.
Detaljnije informacije: Portal otvorene nauke (http://open.ac.rs)
Institucionalne politike otvorene nauke u institutima ZIS
Institut za arhitekturu i urbanizam Srbije
Institut za zaštitu bilja i životnu sredinu
Institut za ratarstvo o pivrtarstvo