Institut za filozofiju u društvenu teoriju

Kraljice Natalije 45
(Narodnog fronta 45)
Beograd
Srbija
El. pošta
Veb sajt

Druge informacije

Bibliotekari: Zorica Nedeljkov Srbinoski

Radno vreme za saradnike instituta: svakog radnog dana od 10-14 časova.

Digitalni repozitorijum: http://rifdt.instifdt.bg.ac.rs/

Biblioteka je osnovana 1957. godine kao posebna jedinica Odeljenja za dokumentaciju, čiji je zadatak bio da sakuplja i obrađuje domaću i svetsku literaturu i dokumentacionu građu iz oblasti društvenih nauka. Njen knjižni fond je zajednički za Institut za filozofiju i društvenu teoriju kao i za Institut društvenih nauka. Neposredno sarađuje sa Narodnom bibliotekom Srbije, Univerzitetskom bibliotekom, Srpskom akademijom nauka i Maticom srpskom kao i sa Institutom za međunarodnu politiku i privredu, Institutom za uporedno pravo kao i bibliotekama Filozofskog, Pravnog, Ekonomskog i Fakulteta političkih nauka.

Za 55 godina postojanja formiran je knjižni fond od 136.000 primeraka domaćih i stranih monografskih i serijskih publikacija. Osnovni fond biblioteke čini oko 65.000 naslova monografija, zatim priručnici (enciklopedije, rečnici, godišnjaci, bibliografije), domaći i strani časopisi. Poseban deo fonda predstavlja 35.000 knjiga koje je ova biblioteka preuzela nakon gašenja Ekonomskog instituta FNRJ kao i kompleti stručnih časopisa dobijenih na poklon od „Fordove fondacije” što ovu biblioteku čini jednom od najbogatijih specijalizovanih biblioteka iz oblasti društvenih nauka. Biblioteka ima besplatan pristup mnogim elektronskim bibliotečkim servisima i izvorima podataka a preko KOBSON-a (Konzorcijum za objedinjenu nabavku Srbije) naša naučna zajednica ima pristup elektronskim knjigama i stranim naučnim časopisima u punom tekstu, kao i nekim indeksnim bazama podataka.